Barcoleta t'qarta

 :: Barcoleta

Shko poshtė

Barcoleta t'qarta

Mesazh  roni prej Sat Feb 23, 2008 10:28 pm

Tu shkue rrugės Azemi, po e sheh njė bjondinė tė bukur, e cilame vėshtėrsi e ndėrron rrotėn e veturės.- Zonjushė, mė lejoni qė unė t’ju ndihmoj!!!Pasi e vendosi rrotėn, bjondina me mirėsjellje falėnderuesei drejtohet.; - Ju lutem, si shpėrblim doni t’ju jap para, apo t’i zhveshi brekėt?- Jo moj, mė mire para, ia kthen Azemi. Ku ta dij, brektė e tuaa i bėjnė tamam, Mevludes sime. ************************************************** ****** Shkon Azemi nė Kopsht zoologjik, edhe ndalet paranjė papagalli, duke qėndruar gjatė.- Ē’ke bre ahmak, ia bėn papagalli?- O mė fal tė lutem, kujtova qė je shpend, ia kthen Azemi. ************************************************** ****** Luajnė futboll Kosova me Brazilin. Diku nė 25 metra Azemi e faulonRonaldinjon. Referi tregon goditje dėnimi.Tė gjithė futbollistėt e Kosovės vendosen nė mur tė gjallė.Edhe Azemi, gjithashtu, por me fytyrė drejt portierit tė vet.- Pse ore po shikon drejt portierit tone, e pyet njė bashkėlojtar?- Vallha, s’due me mė ikė ky gol, pa e pa hiē… pėrgjigjet. ************************************************** ***** Bisedojnė Bali edhe Azemi.Bali: “Allahile Azem, a e din cilat janė sėmundjet mėtė rrezikshme nė botė”? Azemi: “Po ku ta dij, ore unė…” Bali: “Qysh ore nuk e din. Po SIDA edhe Gripi i shpendėve. Azemi: “Auuu, ēka the. Po ma ndien shumė.Unė as nuk po ē.., as nuk po fluturoj”. ************************************************** *****Njė pjestar i KFOR-it, bėn pompa (skleka).Afrohet Azemi, e shikon, e shikon, e shikon…Mė ne fund i thotė:- A nuk po e sheh o hajvan, se te paska ikė… ************************************ Qėndrojnė kafshėt para furrės, nė radhė.Vjen Lepuri edhe fillon tė shtyhet.-Ma lėshoni rrugėn, ma lėshoni rrugėn…Ariu t’ia futė njė shapullė..-Lepur, hyn nė rend.- i thotė.Ēohet Lepuri sėrish.-Ore, ma lėshoni rrugėn.Ariu sėrish, edhe njė shpullė lepurit.Lepuri pėr here tė tretė, ngul kėmbė.-Ore, ma lėshoni rrugėn, po ju them!Ariu, tashmė i nervozuar, e qėllon edhe mė fuqishėm.Lepuri, i pėrgjakur, duke u ngritur u drejtohet.-E ma ēifshi nanėn, ne ēelsha dyqanin. *************************************** Martohen Azemi me Mevluden. Shkojnė nė muajine mjaltit. Natėn e parė ia fillojnė kishe me bo seks.Havushja akull e ftohtė, hiē s’ishte nė “element”.Azemi, duke e pa kėshtu tė painteresuar, i thotė:-Hajde moj, lėviz pak.-Ē’ke djal, a po tė pengoj, a?- ia kthen Havushja. ********************************************** E kishte blerė Azemi njė papagall, dhe e kishte vendosurnė balkon.Njė ditė atypari kalon Bali, duke shkuar nė punė.-Bal… O Bal, ta ē… nanėn!- i thotė papagalli.Dhe ashtu tri ditė me radhė, papagalli ia shuloi nanėnBalit.I mėrzitet Balit kjo punė, dhe drejtohet te Azemi e i tregon.Azemi, e qorton papagallin dhe i thotė qė kurrė mė nukguxon ta shaj Balin rrugės. Tė nesėrmen nė mėngjes, Bali prap duke shkuar nė punė,kur i drejtohet papagalli:-O Bal, O Bal.-He, ēka ka?- pėrgjigjet Bali.-E DIN TI MIRĖ ĒKA KA!- i thotė papagalli. ************************************************ Po e shikon Bali, Swiss Loton.Havushja ishte shtrirė, e kishte zėnė gjumi.Po e shikon Bali TV, edhe hoooop, e zuni preminė.-Havushe, premia, na ra premia.!-fillo tė bėrtas.Havushja hiē s’po pėrgjigjet.E prekė Havushen, hiē. E shkundullon Havushen, ajo hiē.Kur ia prek pulsin, puls hiē.-Vallha kur ta don, ta don!- tha Bali. ************************************************Vjen njė djalosh te gjinekologia edhe i thotė.-Mjeke, ka njė javė qė s’po mė ulet. Kam ba seks, sakam mujtė, kam ba “punėdore”, po kot, S’ulet qė s’ulet…Ju lutem ēfarė mund tė mė jepni ?-Banesė edhe ushqim- i pėrgjigjet mjekja. *********************************************** I rreshton Luani tė gjitha shtazėt skaj njė gremine tė lartė,edhe u thotė.-Kush ka ko.. tė kėrcej, do tė bėhet shoku im mėi mirė, dhe do t’ia jap luaneshėn me ē..!!!Shtazėt u shikuan ndėrmjet veti, dhe nuk bėn cuc.Kaluan kėshtu 2 orė. Kaluan 5 orė. Ra terri. Kėrkush nukpo lajmėrohet.Aty kah mesnata, veē kur u dėgjua njė, “rraba-bum”.Kur po shikojnė poshtė Arusha, po e shkund pluhurin e po thotė:- Luan, ty tash do ta ē.. luaneshėn, a ty lepur kam me ta ē.. nanėn. ************************************************** **** I shpallė luftė Maqedonia, Amerikės.Shkojnė dy avionė maqedonas dhe e bombardojnėNju Jorkun.Prit-prit Amerika, nuk kundėrpėrgjigjet .Sėrish Maqedonia i dėrgon ata dy avionė dhe ebomabrdojnė Uashingtonin.Sėrish, Amerika asgjė.Herėn e tretė, avionėt e bombardojnė L.Angjelosin. Amerika, hiē.Ēohet Georgievski nė telefon e thirr Bushin.-Hė, ku je o mistrec, s’po guxon me dale prej bunkerit.-Ore, i pėrgjigjet Bushi, kam me ta ē… nanėn, veē satė gjej nė hartė. ********************************************** Gjatė fluturimit, ndizet avioni.Piloti, me parashutė nė shpinė e hap derėn dheu thotė udhėtarėve tė trishtuar.-Avioni ka marrė flakė, po mos u brengosni!!!Po shkoj t’i lajmėroj zjarrėfikėsit. ********************************************** I shkruan djali student, babait.- Babi, kam mbetur nė rrugė…- Mirė, mire, veē ruaju nga veturat, e porositi Ai. ********************************************** Cila ėshtė kurva mė e madhe nė shtėpi?-Rryma.-E paguan, e nuk guxon me e prekė!!! *********************************************** Bali dhe Azemi, refugjatė nė Gjermani.As njėri e as tjetri nuk e dinė gjuhėn.Pasi i kishte marrė uria, hyjnė nė njė restorant.E thirrin kamerierin, por nuk po dinė se si tabėjnė porosinė. Azemi, provon.-A keni suxhuk?-“Niht foshten”, pėrgjigjet kamerieri, duke i rrudhur krahėt.Ēka tė bėjmė, ēka tė bėjmė, mendohen, kur Azemit ibie nė mend njė ide.-Nxjerre Bal, k... ndoshta e kupton, ēka po dojmė?-Po, mė vjen marre bre Azem!- i thotė Bali, shumė njerėz.-Ore, leje marren, se vdiqėm urie.Mė nė fund e nxjerr Bali k..., kamarieri ia bėn me kokė, dheshkon.Pas dhjetė minutash, ua solli dy porcione suxhuk, dhe hėngrėnsi ėshtė mė sė miri. Tė nesėrmen, sėrish Bali dhe Azemi shkuan nė tė njėjtin restorant.Mirėpo, pėr fat tė keq, nuk ishte kamarieri i ditės sė kaluar.Si t’ia bėjmė, si t’ia bėjmė, mendohen. Prap duan suxhuk.-Nxjerre Bal, se ndoshta e merr vesh edhe ky, qysh e mori vesh ai?-Vallha, nuk e nxjerri se po mė vjen marre. Ti e ke rendin sot.Nxjerre Ti, i drejtohet Bali.-Ore, unė e nxjerri, veē nė vend tė suxhukut, ka me na sjellėēebapa, se...- u pėrgjigj Azemi. ************************************************** *** Shkon Bali rrugės, i dehur tapė.E takon njė kalimtar, edhe e pyet.- Shiko, tė lutem sa gunga i kam nė kokė.- Dy, i pėrgjigjet kalimtari.- Eh, mirė, do tė thotė edhe tre bandera, deri te shpija. ************************************************** **** Shkojnė pyllit Bali edhe Havushja.-Kam frikė qė do t’mė dhunosh- i thotė Havushja.-Jo ore, ēfarė dhunimi- i pėrgjigjet Bali.Pas pak, duke ecur, sėrish Havushja.-Bal, megjithatė kam frikė qė do t’mė dhunosh.-Leje bre... allahile, Ti je gruaja e shokut tim mė tė mirė.Pas njė kohe. Prap Havushja.-Valla Bal, Ti sigurisht e ke qėllimin me mė dhunue, dhe po frikėsohem.-Jo moj, jo... Ti je motra e shokut tim mė tė mirė.Kur arritėn afėr njė kroi, mė nė fund Havushja u ndaledhe iu drejtua Balit.-Hajde de, mė dhuno, e le t’mė hiqet mė kjo frikė. ************************************************* E padit Mevludja burrin e vet Balin nė gjyq, se po equante lopė.Gjykatėsi e dėnoi Balin me kusht, qė nėse edhe njėherėe quan ashtu, do ta futė nė burg 3 muaj.Kur shkuan nė shtėpi, Mevludja shumė nė qejf, i drejtohetBalit.-Hajde majmun, a guxon, a guxon me thėnė atė fjalėn?-Mbylle, moj se me ta rrasė njė grusht mes dy brinave,tė ēes nė zuzė tė bythės...-iu pėrgjigj. ************************************************ Bali nė Gjermani, kish banue bashkė me njė kinezdhe njė zezak. Dalin me kėrkue punė, dhe shkojnėte njė pompė e benzinės. E thėrrasin shefin, dhei tregojnė qė po lypin punė. Gjermani i shikon,dhe pas pak, i drejtohet shqiptarit; “Pasi vetėmTi qenke i bardhė, eja nesėr nė punė”.Kthehen nė banesė, dhe merren vesh qėKinezi ta zgjoj herėt nė mėgjes Balin.Kinezi i inatosur, pa e zgjuar nga gjumi Baline ngjyros me ngjyrė tė zezė.Shkon Bali me u lajmėrue nė punė. Kur mbėrrine sheh shefi, i zi.- Ore, unė e kam pranuar tė bardhin, jo Ty- i thotė.- He nanėn e kinezit, e paska que prej gjumit zezakun... tha Bali. ************************************************** *********** Bali dhe dy shokė ikin nga burgu. Policia u vihet pasndėrsa ata shpėrndahen nė tri anė. Ikė, e ikė, ikė e ikė...Pasi kalon gjysmė dite nėpėr pyll, Bali del nė njė arėdhe e sheh njė murgeshė duke punuar.Afrohet Bali, edhe i thotė;-A tė fshehem nėn fustanin tėnd, se po mė ndjek policia?- Hynė i thotė, murgesha.Futet Bali, edhe s’po lėvizė hiē.Vinė policia andejpari, dhe e pyesin murgeshėn, mose kishte pa njė tė arratisur?Murgesha, mohon me kokė dhe ata shkojnė. Bali, tashmė i lehtėsuar, mendon tė pėrfitoj diē.Fillon dhe e prek nė zog tė kėmbės. Murgesha nukreagon hiē.- A e din ku tė kam kapur?- pyet Bali.- Zogun e kėmbės, i pėrgjigjet murgesha.Bali, merr zemėr, dhe vazhdon ta ēoj dorėn pėrpjetė.Kur arrin te gjuri, ndalet.- A e din tash, ku tė kam kapur?- e pyet prap.- Po, nė gju.Eh, vallha e hangėr po mendon Bali, dhe vazhdontė shkoj me dorė ngadalė, mė lartė.Kur afrohet deri diku, prap e pyet...- A e din, ku po due tani, me tė kapė?- Po, pėr k...! Se edhe unė jam ka iki nga policia. ************************************************** *********** Hyn Bali, nė WC tė femrave gabimisht.T’u e ba shurrėn, hop hyn njė zonjė.- Qyre, qyre, bishėn...- Mos u tutė zonjė, se e kamkapur pėr koke!- ia kthen Bali. ************************************************** *********** Shkon Mevludja te stomatologu. Hyn nė ordinancė,ulet nė karrige, i heq brekėt, i ngritė kėmbėt lartė...Kur e sheh mjeku, i thotė;-Zonjė, ēfarė po bėni kėshtu? Kjo ėshtė ordinacė stomatologjike!- Ore Ti, ia kthen Mevludja. A, ia ke rregulluarprotezėn e dhėmbėve, Balit tem?-Po. - pėrgjigjet mjeku.-Hajde tash, nxjerre pra... ************************************************** *********** Martohet Bali me njė mėsuese. Natėn e parė Balita shkarravitė mirė mėsuesen nja dy orė, dhe nėfund e pyet.-Ēfarė note, kam meritue?-Paaaaj.... tresh.- i thotė mėsuesja. Natėn e dytė Bali tė shtėrngohet, e t’i jep e t’i jep,nja tri orė, dhe nė fund e pyet prap.-E sonte, ēfarė note mė jep?-Katėr- i pėrgjigjet mėsuesja. Natėn e tretė, Bali katėr here t’u kcye herė si kengur, herėnė krah, l’pi e kafsho, e ta bani mėsuesen paēavėr.Nė fund i dihatur mezi e pyeti. Po Nota?- Pesėshe,- iu pėrgjigjet mėsuesja. Natėn tjetėr, nė shtrat, mėsuesja po i vardiset, poe prekė andej-kėndej, po Bali nė kokėrr tė shpinėshiē s’po jep shenja. Provoi mėsuesja, provoi, por kot.-Po sonte ēka ke? – e pyeti mė nė fund.-Eeee, jam budallė unė me e prishė notėn!!! ************************************************** *********** Ēifuti nė shtrat tė vdekjes. Pėrreth familja.-Evaaaa. A je kėtu, i thotė gruas? -Kėtu jam, kėtu jam, i pėrgjigjet kjo. -Abraham, a je kėtu, i drejtohet djalit tė madh? - Kėtu jam babė, kėtu, i pėrgjigjet ky. - Ishmael, a je kėtu, e thėrret djalin e dytė. - Kėtu jam babė, kėtu.- i pėrgjigjet ky. -E kush nanėn ėshtė nė dyqan, atėherė? – tha plaku. ************************************************** ******* Voziten nėpėr Kosovė dy Francez me veturė edhe bajnė muhabet.-Kėta kosovarėt thojnė qė janė budallenj tė mėdhaj- thotė njėri.-Vallha edhe unė e kam dėgjuar kėtė, ia kthen tjetri.Duke shku rrugės, e takojnė njė shqiptar qė po stoponte.Ndalen dhe e marrin nė veturė .Hajt ta provojmė sa ėshtė budallė, mendojnė francezėt. - Shiko tash po shkojmė 60km/h, a e din sa km i kalojmė pėr 1 minut?- 1 km.- pėrgjigjet shqiptari.- Mirė, po a e din ti shqiptar sa ėshtė rrėnja katrore e 1? – pyet prap Francezi.- 1.- Pėrgjigjet shqiptari. Habiten francezėt pėr pėrgjigjet e sakta dhe tė shpejta tė shqiptarit,e njėri prej tyre, pyet:- Pasi po i dike tė gjitha, a mund ta dish sa vjeē jam unė?- Po more. Ti i ke 44 vjet e 6 muaj. Pėrgjigjet shqiptari. Tashmė tė befasuar shumė nga pėrgjigja e saktė, e pyesin shqiptarin prej nga e din edhe moshėn!!! - E dini, pėrgjigjet ky. Unė nė Ferizaj e kam njė tezak qė e ka marrė vėrtetimin nga mjeku, se ėshtė 50% budallė, ndėrsa i ka 22 vjet e 3 muaj.

roni
Admin

Male Numri i postimeve : 10
Location : gjilan
Registration date : 23/02/2008

Shiko profilin e anėtarit http://palimit.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 :: Barcoleta

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi