sms dashurie 1

 :: Dashnia

Shko poshtė

sms dashurie 1

Mesazh  roni prej Sat Feb 23, 2008 10:33 pm

Kur telefoni eshte jasht valeve*


--------------------------------------------------------------------------------

Vala 900 Personin qe e keni kerkuar eshte ne ju i Dashuruar, nese ju e Dashuroni, ju lutem telefononi dhe tregeoni qe e Doni...!

--------------------------------------------------------------------------------

Jeta dhurat e natyrės


--------------------------------------------------------------------------------

Jeta, dhurat e natyrės.

Dashuria, dhutat e jetės,

Puthja, dhurat e dashuris.

Fundi i tė qeshurit ėshtė mėrzija.

Fryti i tė qarit ėshtė ngushllimi.

Bukuria e njeriut pėrbėhet

nga bukuria e fjalės qė flet.


--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------

**Pa ty**


--------------------------------------------------------------------------------

ēdo Dit pa ty, ėshtė sie njė dit pa diell.
ēdo mbrėmje pa ty, ėshtė si njė nat pa yje.
ēdo or pa ty, ėsht si njė jetė pa ndjenja.
ēdo minut pa ty, ėshtė njė minut si mos te isha nė jetė.
ēdo sekund pa ty, ėshtė si mos tmė reh zemra.


--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------

-LARG-


--------------------------------------------------------------------------------

Larg, Malli kėrkon tė mė afrojė afėr teje por larg,
shume largė je .
Syt e mi tė pėrlotur nga pritja e zgjaturė,
buzėt e mija tė pėrvluara nga etja ,
e vallė kur do ta shuaj kėtė etje ???
Syri tė kėrkon, s'tė gjen ,
vetėm loton dhe pret,
Zemra nuk i beson syrit ,
Qindra , mijėra kilometra largė neshė ,
Pėr ne nuk ka ndarje , por durim .


--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------

- ĖNDRA -


--------------------------------------------------------------------------------

Njė ėndėrr plot ngrohtėsi dhe dashuri ,
njė ėndėrr plot emocione dhe ndjenja ,
njė ėndėrr plot vujatje dhe mendime ,
njė ėndėrr ku mundem te them TE DUA ,
dhe shpresoj se nuk do tė jet vetėm nė ėndėrr


--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------

- VETEM TI -


--------------------------------------------------------------------------------

Smundem tė mendoj
diqka mė tė mir nė jet ,
se tė dashuroj,tė kam afer tė ledhatoj ,
ti ndjej puthjet tua , ta ndjej ngrohtėsin tėnde,

Smundem tė mendoj diqka mė tė mir nė jet
qė ti tė jesh i imi dit dhe net pėr mira vjet ,
pėr gjithmon,
Smundem tė mendoj diqka mė tė mir nė jet
qė tė vdes pėr ty i dashur ,
Sepse jeta ime pa ty nuk ka kuptim.
mė mungon shumė, ani kisha dėshir qė tė jem pran teje.


--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------

DY FJALĖ


--------------------------------------------------------------------------------

Dy fjalė qė tė gėzojn
dy fjalė qė tė hidhrojnė ,
dy fjalė qė tėr jetėn ta ndryshojn

dy fjalė qė kan domethėnjen qka ndi unė pėr ty ,

kėto dy fjalė dua qė tė mi thuashe edhe ti!

dikushė thot se kėto dy fjalė nuk jan shumė,

por kan shumė rėndėsi ,
me kėto dy fjalė mundesh ta ndėrtojshė njė ardhmėri ,
edhe pėr kėtė dua tė ti them ty kėto dy fjalė i dashur
TĖ DUA


--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------

SMUNDEM TE HARROJ


--------------------------------------------------------------------------------

Si mundem tė harroj njė djalė qė e kam dashur
e ti si mundesh tė harrosh nje vajzė qė nė zemėr tė ka mbajtur ,
Si ke guxim tė harrosh atė qė kurrė stė ka urrejtur
Si ke force tė largohesh nga ajo qė tė don pėr jetė?


--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------

Tė kam larg!


--------------------------------------------------------------------------------

Tė kam aq larg i dashur
por prap tė dua!
Ti nuk lajmėrohesh,
pse mė ke harrua?
Cka bėra keqė qė mė nuk mė don
apo ndoshta ke qjet tjetrėn
qe mė shumė e dashuron?
Si i harrove ato ditėt sė bashku?
A mund tė na sjell zoti dashurin e pėrparshme?
Ne mendjėn time tė kam vetėm ty
Nė zemrėn time tė ndjej vetėm ty
Tė luteėm zemėr mos mė harro
dhe lajmėrohu nėse ke kohė!


--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------

Dashuria


--------------------------------------------------------------------------------

Dora mė shkruan

Zemra mė lėndon,

mė shkruaj i dashur

nė qoft se mė Don!


--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------

Mbi detin e qetė....


--------------------------------------------------------------------------------

Mbi detin e qetė lunnduronte njė fletė

mbi tė ish shkruar "Tė dua pėr jetė"
Po se besove,

puth buzėt e mia qė tė kuptosh se ē'ėshtė dashuria.
Tė dua aq sa mė do ti mua,

dhe do tė dua gjersa tė tretem

nė qoftė se me ty do tė mbetem.


--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------

Tė Dua!


--------------------------------------------------------------------------------

Sikur qelli te ish letėr

dhe deti tė ishtė bojė,

nuk do shkruaja azgjė tjetėr

vec se ty i tė dashuroj.
E di qė sje pėr mua,

po desha tė tė them "TĖ DUA"


--------------------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------------------

Mos bėj!


--------------------------------------------------------------------------------

Mos bėj qė jeta ime tė duket kot,

mos bėj qė nga syt e mi tė dalin vec lote.
Mos bėj qė vdekjėn ta kėrkoj,

se vetėm e vdekur mund tė tė haroj.


--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

Ruaje kujtim nga shpirti im!


--------------------------------------------------------------------------------

Lexo kėtė mesazhė qė del nga shpirti im

e nė me do ruaje si kujtim

Grise nėse s'mė do, bėje cop e therime,

po ta dish bashkė mė tė ke thyer zemrėn time.


--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------

Digjem pėr ty!


--------------------------------------------------------------------------------

Mė fal njė buzqeshje zemrėn mos ma lėndo,

mė thuaj dhe njėherė tė dua dhe fort mė pėrqafo.
Z'dua ta di se cila je, kjo zemėr pėr ty po rreh,

ky sy pėr ty po qan, sepse dua tė tė kem pranė.

Nėse njė ditė do bėhem hi,

ta dish se jam gjegur pėr ty.


--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------

Tė dua shum


--------------------------------------------------------------------------------

Unė stė kėrkoj tė mė duash shumė,

por tė paktėn ēerekun nga sa tė dua unė.
Ndoshta t'jetoj pak se jeta rrjeth si lumė,

ku i dihet jetės ndoshta s'jetoj dhe shumė.
Me ditė apo me vite, por sa te jetoj,

vec teje tjetėr kurrė s'do dashuroj.


--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------

Shpirti im


--------------------------------------------------------------------------------

Shpirti im lėkundet si tėrmet.

Atė ditė qė do me dashurosh nė botė do bėhet qamet.
Tė betohem me Zot e se ty tė dua pafundesisht.

E dashura ime tė lutem kthehu pėrgjithmon

se zemra ime ty po tė kėrkon.
Unė pėr ty shumė po vuaj

e kėtu pa ty vetja mė duket e huaj.


--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

Meritoje dhe mere


--------------------------------------------------------------------------------

Mos e merr tė bukur se tė tradhėton,

mere tė thjeshtė, ashtu sic e meriton.


--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------

Dua veē njė ēast!


--------------------------------------------------------------------------------

Veē njė ēast do doja,

veē njė ēast zėrin ta dėgjoja,

do tė doja veē fytyrėn ta shikoja,

do tė doja veē njė ēast me ty tė qėndroja,

do tė doja veē njė ēast puthjen tėnde ta shikoja,

do tė doja veē njė ēast dashurin ta kujtoja.


--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------

Dashuria jonė


--------------------------------------------------------------------------------

Lulja cel --> thahet,

uji gurgullon --> ftohet,

aklispsi fillon --> mbaron,
Dashuria jonė lindi dhe do tė ngelet pėrgjithmonė.


--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------

E humba dhe vetveten


--------------------------------------------------------------------------------

Duke humbur ty
E humba dhe veteveten
Dhe tani spo gjej dot

As njėrėn as tjetrėn.


--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

Mes akullnajave tė shpirtit


--------------------------------------------------------------------------------

Mes akullnajave tė shpirtit Vrapoja,

Tė gjeja vullkanin e dashurisė.
Por mė kot mė kot u lodha

Mes akullnajave vullkan skish.
Njė fjalė e pathėnė mbeti.
Njė varg qė kurrė nuk u shkrua,
Kujtimin tėnd thellė nė zemėr Groposur

Pluhuri I harresės e ka mbulua

Unė hesht ti hesht

Kush tė flasė?
Unė qesh ti qesh
Kush tė kujtojė Tiktakėt e zemrės

Qeė nuk pushojnė?


--------------------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------------------

Bukuria!


--------------------------------------------------------------------------------

Njerėzit nga bukuria mos I shiko
Se ajo shpejt tė gėnjen
Tė tjerat shihi dhe mendo
Pastaj thuaj mė pėlqen


--------------------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------------------

Bukuria!


--------------------------------------------------------------------------------

U prish bota, u prish dynjaja,

dhe hupi krejt marrja.

Ra fustani, dul miniqi,

ma shum se shkolla, punon kafiqi.

Del plaku ne qershi,

e hek plistin mu ba mafi....!!


--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------

Dhimbje nė Zemėr


--------------------------------------------------------------------------------

Avione qė ulen
Tė tjerė qe ngrihen
Valigje qė zbrazen
Ėndrra qė fiken
Sy tė pėrmalluar
Njė lot I patharė
Buzė qė dridhen
E s’thonė dot nje fjalė
Njė zemėr e lodhur
Nga zhgėnjimi tkurrur
Njė ėndėrr e tretur
Nė shkretirė nė pluhur
Njė yll qė mė ndjek
I heshtur nga lart
Me lodhi gjithcka
Shpirti mu plak
Mė lodhi ky fat
Mė hedh e mė pret
Dhimbja sot qan
Mė lodhi kjo jetė.


--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------

Kush?


--------------------------------------------------------------------------------

Kush troket sonte nė derė?

kush me fal pak dritė nė terrė?

kush jeton sonte pėr mua?

kush mė thotė sonte TĖ DUA?


--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------

Nė udhėkryqin e zemrės time!


--------------------------------------------------------------------------------

Nė udhėkryqin e zemrės time,

Ke kujdes.

Mos e humb rrugėn,

se aty tė pres.


--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------

Loti


--------------------------------------------------------------------------------

I ra zemrės e biroj,

I ra gurit e shkatroj,

I ra lules e vyshku,

I ra hekurit e dryshku.


--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------

Tė vėshtira jan ditėt


--------------------------------------------------------------------------------

Tė vėshtira jan ditėt,

kur syri tė loton,

kur zemra nuk e gjenė

atė qė shum e don.


--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------

Helmi i zi


--------------------------------------------------------------------------------

E kam njė kuti

me helm tė zi

Nėse do tė fejohesh pėr tjetrin

unė do ta pi!!!


--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

Te bollnica


--------------------------------------------------------------------------------

Te bollnica tė takova

propozimin ta ēova

taj knishkėn e oviratshe

sejvin ma capatshe.


--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------

Dashuria


--------------------------------------------------------------------------------

Kur tė pash mė lindi simpatia

Kur mė buzėqeshe e dita se qenka dashuria,

por kur mė fole e dita

qė dot mė thuash TĖ DUA

kėt e vrejta nga buzėt e tua.

roni
Admin

Male Numri i postimeve : 10
Location : gjilan
Registration date : 23/02/2008

Shiko profilin e anėtarit http://palimit.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 :: Dashnia

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi